1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Овошни раженчиња

СН/дв
7 декември 2023

Со доаѓањето на зимата, настапува и периодот на тангулу во Пекинг. Карамелизираното овошје наредено на дрвени стапчиња го продаваат уличните продавачи во кинеската престолнина

https://p.dw.com/p/4ZsWG
BdTD China | Zuckerbäume
Фотографија: Tingshu Wang/REUTERS

Кога ќе дојде зимата, на улиците на Пекинг можете да видите тезги на кои се продава овошје на стапчиња  обложено со шеќер. Црвени, кристално чисти, слатко-кисели по вкус, крцкави и вкусни. Во зима, тангулу е популарна закуска за северните Кинези. Во минатото, главно кинескиот глог се зашеќерувал, но тангхулу сега може да се најде и во други варијации.